1.Запознаване с работния екран.
- Падащи менюта - чрез тях могат да бъдат стартирани повечето команди в AutoCAD също така могат да бъдат отворени различни диалогови прозорци. Според командите които съдържат падащите менюта са разделени на основни групи /команди за модифициране се съдържат в падащото меню “modify”,команди за създаване на обекти-в “draw”…/
- Ленти с инструменти – лентите обединяват команди от един тип /команди за модифициране се съдържат в лента “modify”,команди за създаване на обекти в “draw”…/, с цел да се запази по голяма чертожната област се изкарват само най-използваните ленти.
- Диалогови прозорци-в процес на работа AutoCAD показва много диалогови прозорци които отговарят за различни по вид настройки на отделни команди обекти или глобални настройки за цялата програма,в тези диалогови прозорци AutoCAD позволява да бъдат променяни различни параметри и настройки.Най-често диалоговите прозорци съдържат бутоните:
ОК - при промяна на настройките при натискане на бутона те се запаметяват и
след това прозореца се затваря.
след това прозореца се затваря.
Cancel - за отказ на диалоговия прозорец
Close - за затваряне на диалоговия прозорец
Apply - прилага настройките но не затваря прозореца, за да се затвори прозореца се
натиска бутона Close.
- Команден ред – чрез него могат да бъдат стартирани команди, осъществява диалог с командите (някои команди в AutoCAD имат по няколко типа на работа , повечето команди изискват различни величини и настройки които се задават посредством диалог с командният ред). Всички дължини , ъгли , координати, се задават в командният ред.
- Лента на състоянието:
*Status Toggles – съдържа следните бутони:
SNAP – включва долепване до помощна мрежа от точки, определени от потребителя.
- Лента на състоянието:
*Status Toggles – съдържа следните бутони:
SNAP – включва долепване до помощна мрежа от точки, определени от потребителя.
GRID – включва видимостта на помощната мрежа.
ORTHO – включва режим за ортогонално чертане.
POLAR – включва трасиращ вектор през зададени от потребителя ъгли.
OSNAP- включва режим за долепване до характерни точки от съществуващи обект в чертежа. Активираните долепяния се определят от потребителя.
OTRACK – позволява проследяването на точки. Включва проследяващ трасиращ вектор.
Dynamic UCS – включва динамична координатна система, позволяваща бързо преместване на координатната система по съществуваща равнина.
Dynamic Input – позволява въвеждане на данни в поле до курсора, също показва допълнителна информация в чертожната област (дължина на изчертаваната линия, ъгъла, …).
LWT – показва дебелините на линиите (когато не е активиран бутона се вижда оста на линията без да се вижда нейната дебелина).
Quick Properties – когато е активиран при избор на обект с празен курсор се появява палитрата Quick Properties.
*Workspace Switching – позволява избор на настройка за работния екран според вида на чертане.
2. Видове курсори. Освен командния ред вида на курсора подсказва действието което трябва да се предприеме.
- Празен курсор, няма активирана команда,
позволява селектиране на обекти извън команда
- Селектор, появява се при активирана команда когато трябва да се селектират обекти.
- Курсор за набор на точка. Появява се при активирана команда когато трябва да се въвежда точка.
3. Отваряне и запис на файл.
Отваряне на файл. От падащо меню File >Open (или бутона Open в лента Standard), oтваря се прозореца Select File, избира се желания файл в структурата на Windows, натиска се върху бутона Open. За да се откаже отварянето на файл се натиска Cancel.
Запаметяване на чертежа за първи път или запаметяване под ново име, друг файлов формат. От меню File> Save As, отваря се прозореца Save Drawing As, от структурата на Windows се избира папката в която ще се съхранява файла,в полето File name се задава име на файла, в полето Files of type се избира вида на изходния файл (най-често остава по подразбиране, налага се да се избира друг файлов формат когато се запаметява за по-ниска версия AutoCAD), натиска се бутона Save.
Запаметяване на файл за следващ път (когато файла е запаметен с Save As). Периодично може да се записва добавената информация като се натиска бутона Save ( в лента Standard). Ако се натисне бутона Save и файла все още не е записан с име и място се изпълнява Save As.
4. AutoCAD - последни версии, файлови формати. В развитието на AutoCAD се появяват нови версии с подобрения, с появата на няколко нови версии се налага и нов файлов формат.
5. Мерни единици и мащабиране.
5.1. Мерни единици. AutoCAD използва своя единица, която за кратко се нарича АЕ преди да се започне чертеж в AutoCAD мислено се приравнява реална мерна единица на АЕ.
Примерно: 1см=1АЕ или 1мм=1АЕ, по този начин се работи в реални размери. В зависимост от приетата мерна единица преди печат се задава мащабен коефициент за да се събере чертежа в определен лист хартия.
5.2. Мащабиране. Във всеки чертеж има два типа обекти според мащабирането:
- Реални обекти. Това са всички обекти и разстояния между тях които са цел на изчертаването (изчертавания обект - предмети, елементи, мебели, сгради, ...) Те се изчертават в реални размери като най-накрая при печат се задава мащаба.
- Спомагателни. Това са всички информативни елементи от
чертежа ( текстове, оразмерителни линии, символи) , таблици и рамки. Те нямат реален размер а имат размер в отпечатания лист хартия. Заради това за тези „спомагателни обекти“ трябва да се направи обратно мащабиране за да се определят техните размери в AutoCAD, използва се следната формула:
*При работа в сантиметри H*M = AE (H- желания размер в листа хартия в сантиметри, М - мащаба, АЕ- размерът който трябва да бъде въведен в AutoCAD).
Пример: Трябва да се напише текст с височина 3 мм и мащаба е 1:50 - 0,3*50=15 АЕ (трябва да направим текста с височина 15 за да се отпечата в листа с височина 3 мм). По същия начин се определят и размерите на рамката на чертежа, примерно за да се определи размера на рамка в мащаб 1:50 при работа в сантиметри - 21*50=1050 АЕ , 29,7*50=1485 АЕ.
*При работа в милиметри H*M = AE (H- желания размер в листа хартия в милиметри, М - мащаба, АЕ- размерът който трябва да бъде въведен в AutoCAD).
Пример: Трябва да се напише текст с височина 3 мм и мащаба е 1:50 - 3*50=150 АЕ (трябва да направим текста с височина 150 за да се отпечата в листа с височина 3 мм).
Няма коментари:
Публикуване на коментар